bip - biluletyn informacji publicznej rodo zatrzymac-smog
Nasze dzieci » "Tęczowe Ludki"

Miesiąc WRZESIEŃ

Tematyka kompleksowa:

1. Przyjaciele w przedszkolu
  2. Jesteśmy bezpieczni
  3. Razem się bawimy
  4. Różni ludzie – to my

Cele ogólne:

Obszar fizyczny

• wdrażanie do uczestnictwa w zabawach integracyjnych, ruchowych i muzycznych,
  • wdrażanie do bezpiecznego i poprawnego wykonywania ćwiczeń gimnastycznych
  • wdrażanie do używania chwytu pisarskiego podczas rysowania
  • wdrażanie do bezpiecznego posługiwania się nożyczkami – cięcie po liniach prostych i po łukach

Obszar emocjonalny

• kształtowanie umiejętności rozpoznawania, nazywania oraz rozumienia emocji i uczuć własnych i innych ludzi
  • wdrażanie do proszenia o pomoc w sytuacjach trudnych
  • wdrażanie do radzenia sobie w nowych sytuacjach

Obszar społeczny

• wdrażanie do współdziałania w zespole rówieśniczym
  • budowanie świadomości przynależności do grupy przedszkolnej
  • wdrażanie do przestrzegania ustalonych zasad - kontrakt grupy
  • posługiwanie się imieniem i nazwiskiem, znajomość zasad poruszania się w terenie zabudowanym
  • wdrażanie do oceny własnego zachowania w kontekście podjętych czynności i zadań oraz przyjętych norm
  • kształtowanie umiejętności komunikowania się z dziećmi i dorosłymi,
  • kształtowanie umiejętności budowania relacji rówieśniczych
  • kształtowanie umiejętności stosowania zwrotów grzecznościowych wobec koleżanek, kolegów i dorosłych

Obszar poznawczy

• wdrażanie do wypowiadania się na określony temat
  • kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem polskim (poprawne wymawianie głosek), rozróżnianie głoski w nagłosie i wygłosie (na początki i na końcu słowa)
  • kształtowanie umiejętności zadawania pytań i odpowiadania na nie
  • doskonalenie analizy słuchowej na poziomie sylaby
  • kształtowanie umiejętności globalnego rozpoznawania napisów
  • budowanie czynnego i biernego słownika dziecka
  • wdrażanie do uważnego słuchania
  • poznanie obrazu graficznego głoski „o” – litery „O”, „o”
  • poznanie obrazu graficznego liczby „1”
  • wdrażanie do samodzielnego tworzenia prac plastycznych za pomocą różnorodnych technik
  • rozwijanie naturalnej kreatywności dziecka w różnych formach aktywności
  • aktywne uczestnictwo w zabawach ze śpiewem, tanecznych i rytmicznych
  • wdrażanie do rozumienia świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu
  • kształtowanie umiejętności odróżniania elementów fikcyjnych od rzeczywistych
  • wskazywanie zawodów wykonywanych przez rodziców i osoby z najbliższego otoczenia oraz zawodów związanych z udzielaniem pomocy
  • kształtowanie umiejętności klasyfikowania obiektów, tworzenia kolekcji, sprawnego przeliczania i porównywania
  • kształtowanie umiejętności określania kierunków (prawa, lewa, góra, dół) oraz położenia (obok, przed, za, między, nad, pod)
  • kształtowanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów spełniających podany warunek (wielkość, kolor, kształt), tworzenie zbiorów o takiej samej liczbie elementów, ustawianie elementów rosnąco i malejąco (od najmniejszego do największego)
  • kształtowanie umiejętności szacowania „na oko” (więcej, mniej, tyle samo), przeliczanie kolekcji, dokładanie, zabieranie elementów kolekcji, wskazywanie gdzie jest więcej, gdzie jest mniej